DARMOWA DOSTAWA!!!

5 sposobów na łagodniejsze ząbkowanie

1 października 2021

Wyrzynanie ząbków to dla dziecka bardzo trudny czas. Rodzice zamartwiają się płaczem maluszka, a on nie może wyrazić tego, co konkretnie dolega mu w danym momencie. Jak pomóc dziecku w tym szczególnym czasie? ząbkowanie objawy

Rozpoczęcie ząbkowania 

Co prawda Ministerstwo Zdrowia udostępniło i co jakiś czas uaktualnia kalendarz ząbkowania, jednak i tak trudno o jakąkolwiek regułę, według której dziecko ma rozpocząć ten proces. Może ono rozpocząć się około szóstego miesiąca życia, jednak zdarzają się również dzieci, które rodzą się z jednym lub dwoma zębami.

Nie martw się zatem, jeśli dziecko ma mniej zębów niż inne dzieci w tym samym wieku. Naprawdę, żadne reguły nie istnieją, jednak jeśli coś Cię szczególnie niepokoi, możesz skonsultować swoje wątpliwości z pediatrą lub neonatologiem.

Ząbkowanie objawy, które z nich występują jako pierwsze?

Wśród najczęściej występujących objawów ząbkowania, wyróżniamy:

  • obrzęk dziąseł;
  • wzmożona produkcja śliny;
  • niechęć do karmienia;
  • marudzenie i niepokój, nawet w czasie, kiedy dziecko zwykle śpi;
  • Malec próbuje “gryźć” twarde przedmioty. ząbkowanie objawy

Jeśli zauważysz któryś z nich, możesz wypróbować któryś ze sposobów, opisanych przez nas poniżej. Z pewnością przyniosą one ulgę maluszkowi w czasie bolesnego ząbkowania. Objawy wymienione wyżej mogą pojawiać się w różnej kolejności lub kilka z nich wystąpi jednocześnie. Nie martw się – to zupełnie normalne.

Syropy przeciwbólowe dla niemowląt

Tak przy gorączce, jak i bolesnym ząbkowaniu, doskonale sprawdzi się syrop — wybierz zwykły paracetamol lub coś z zawartością ibuprofenu. Pamiętaj jednak, by nie podawać syropów dłużej niż 5 dni, nie przekraczaj także dawki leku zalecanej przez lekarza lub podanej na ulotce.

Schłodzony gryzak

Niektórym dzieciom ulgę przynosi chłodny okład. Idealnie nada się do tego gryzak schłodzony w lodówce. Włóż go tam na kilka minut przed podaniem dziecku. Nie wkładaj go do zamrażarki – zbyt zimny może przynieść odwrotny skutek i zaostrzyć objawy ząbkowania.

Żele na ząbkowanie

Dostępne w aptekach żele na ząbkowanie mogą przynieść ulgę dziecku w początkowej fazie ząbkowania. Uśmierzają ból i między innymi dzięki nim możliwy jest spokojny sen w czasie wyrzynania zębów. Niektóre ze środków można stosować przed karmieniem, bo działają niemal od razu. Zwracaj uwagę na ich zapach i smak — niektórym maluszkom mogą nie odpowiadać aromaty lub smaki części dostępnych środków.

Ciepła kąpiel i masaż

Dziecku ulgę przyniesie ciepła kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego — zwróć uwagę na jego skład, a także na to, jak reaguje na niego skóra maluszka. Lawenda działa kojąco w stanach napięcia nerwowego, a to czas, w którym Twoja pociecha może być szczególnie podenerwowana. Masaż ulubioną oliwką rozluźni napięte z powodu stresu mięśnie i pomoże spokojnie zasnąć.

Obecność mamy

Mama najlepiej poradzi sobie z bólem dziecka. To właśnie jej obecność jest najbardziej potrzebna dziecku, kiedy musi zmagać się z bólem i nową sytuacją. Pamiętaj, że maluszek nie krzyczy na złość swoim opiekunom, on po prostu inaczej nie umie skomunikować się ze światem. Czasem wystarczy przytulenie, by nieco złagodzić nowy rodzaj bólu, z którym przychodzi zmierzyć się dziecku.

Cierpliwości!

Okres ząbkowania minie, zanim zdążysz się obejrzeć. Najtrudniej jest przy pierwszych ząbkach, przy kolejnych czasem działają wcześniej wypracowane metody. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i w miarę możliwości nie okazywać bezradności, a co gorsza — złości przy dziecku. Staraj się ze spokojem podchodzić do płaczącego maluszka i nie bój się prosić o pomoc partnera lub ciocie i babcie. To trudny, nietypowy czas dla Was wszystkich.

Gdy już pojawi się pierwszy ząbek, staraj się o niego jak najwcześniej zadbać. Na rynku dostępne są specjalne silikonowe szczoteczki nakładane na palec, którymi przy okazji możesz rozmasować obolałe dziąsła dziecka. Zaopatrz się także w pastę do pierwszych ząbków i stopniowo wyrabiaj w dziecku nawyk konieczności dbania o jamę ustną.

Myj dziecku ząbki, dopóki nie zacznie samo pisać. Wówczas będzie mogło na tyle sprawnie poruszać szczoteczką do zębów, że wyczyści je dokładnie. Wcześniej, podobnie jak przy innych czynnościach, będzie potrzebowało Twojej pomocy. Jeśli nawet czasem będziesz tym zmęczony, pamiętaj, że już niedługo malec nieco się usamodzielni, a Ty w końcu odetchniesz

Wróć do listy wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

do każdego zamówienia

Szybka wysyłka

Wysyłka w ciągu 24h

Bezproblemowe zwroty

Zwrot do 30 dni