DARMOWA DOSTAWA!!!

Certyfikat OEKO-TEX STANDARD 100

14 listopada 2021

Certyfikat OEKO-TEX STANDARD 100

Wyroby włókiennicze to stosunkowo szerokie pojęcie – obejmują bardzo wiele dziedzin, między innymi pościel, firany i inne elementy wyposażenia wnętrz i nie tylko. Pozyskanie certyfikatu OEKO- TEX przez danego producenta materiału lub gotowego wyrobu świadczy o tym, że dana rzecz jest w pełni bezpieczna i odpowiednia dla osób o szczególnych wymaganiach. 

Czym właściwie jest sam certyfikat OEKO- TEX oraz jak go pozyskać? Czy warto wybierać produkty, które są nim certyfikowane oraz co składa się na wymagania w celu uzyskania tegoż dokumentu potwierdzającego jakość danego produktu?

Co to jest Certyfikat OEKO-TEX STANDARD 100?

Szwedzka organizacja OEKO – TEX stworzyła pewne ramy standardu 100, które to są spójne na całym świecie i zawsze oznaczają to samo- bezpieczeństwo użytkowania danego materiału. Certyfikowaniu podlegają takie produkty jak odzież, tekstylia, dodatki, nici do szycia i etykiety, a także przędze barwione.

Dzięki możliwości przetestowania danego produktu lub półproduktu, użytkownik ma pewność co do tego, że wszelkie parametry danej rzeczy zostały gruntownie sprawdzone i zbadane pod kątem wpływu na ludzką skórę lub obecności barwników i innego rodzaju substancji, mogących mieć negatywny wpływ na użytkowanie danej rzeczy.

Znak certyfikatu OEKO- TEX na danej rzeczy oznacza, że w reakcji z innymi materiałami lub ludzką skórą, dana dzianina, suwak lub guzik nie będzie oddziaływał w niepożądany sposób na naskórek.

W ramach uzyskiwania certyfikatu, dany materiał poddawany jest testom, które są jednolite na całym świecie i aktualizowane minimum raz do roku. To blisko kilkaset substancji szkodliwych, poszukiwanych w danym produkcie, by nawet Ci, o których bezpieczeństwo dbamy w szczególny sposób, czyli małe dzieci i osoby starsze lub te zmagające się z alergiami skórnymi, mogły cieszyć się wysokiej jakości wyrobami.

Jakie przeprowadza się testy i pod jakim kątem?

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, wszystkie testy w ramach przyznawania certyfikatu OEKO-TEX STANDARD wyglądają jednakowo na całym świecie. Dzięki temu udało się stworzyć uniwersalny standard, który wzbudza zaufanie.

Niezależne instytuty badawcze, prowadzące certyfikację OEKO-TEX STANDARD, są selekcjonowane spośród wielu laboratoriów. Trzeba przyznać, że wyjątkowo trudno zdobyć certyfikat, co znacznie podnosi prestiż jego posiadania.

Brak szkodliwych substancji w danym materiale lub gotowym ubraniu sprawia, że może ono być szeroko dystrybuowane, bez obaw o jego negatywny wpływ na skórę i cały organizm.

Odkąd w 1992 roku został wprowadzony Standard 100 by OEKO TEX, dokładano wszelkich starań, by ustandaryzować metody testowania. Obecnie w katalogu działań znajdują się następujące parametry:

     • zakazy odnośnie do stosowania takich środków jak kadm, nikiel, formaldehyd lub barwniki azotowe;
     • wymienione szkodliwe substancje- nawet jeśli co do ich stosowania nie ma jeszcze prawnych regulacji;
     • wymagania co do załączników nr XIV i XVII – ich obecność jest konieczna ze względu na rozporządzenie w sprawie substancji chemicznych REACH, a także wykazu kandydackiego SVHC ECHA – ich parametry istotne są w odniesieniu do tkanin oraz wyrobów włókienniczych, akcesoriów i odzieży;
     • klasy substancji, mogących mieć wpływ na środowisko naturalne;
     • poszczególne wymagania  CPSIA odnośnie do obecności ołowiu
      w produktach.

Dzięki realizowaniu powyższych punktów, możliwe jest tworzenie produktów bezpiecznych w użytkowaniu przez konsumentów. Kryteria, według których badane są materiały, znacznie wykraczają poza normy przyjęte w krajach, w których dany produkt ma być dostępny, co zwiększa bezpieczeństwo użytkownika i minimalizuje wystąpienie przykrych zdarzeń. Wielu dystrybutorów towarów podkreśla, że chętnie dostarcza do sklepów towary posiadające certyfikaty, ponieważ w ten sposób minimalizowane jest ryzyko ich zwrotów i ewentualnych reklamacji. Zatem zwyczajnie certyfikowane towary stają się bardziej atrakcyjne.

Nie ma na świecie alternatywy dla badań prowadzonych w ramach standardów OEKO TEX. To zdecydowanie najbardziej prestiżowy certyfikat, jaki może otrzymać dany wyrób tekstylny. W dalszej części artykułu przedstawimy procedury przyznawania go oraz kryteria, pod jakimi sprawdzane są dane materiały.

Jakie są rodzaje certyfikatu – klasy?

Wszelkie badania na obecność substancji szkodliwych w ramach otrzymywania certyfikatu OEKO-TEX STANDARD, opierają się na przeznaczeniu danego wyrobu włókienniczego. Jeśli jest on przeznaczony do bezpośredniego kontaktu z wrażliwą skórą, badania i testy będą znacznie bardziej rygorystyczne niż w przypadku rzeczy o innym przeznaczeniu, np. służących do dekorowania wnętrz.

Wyróżnia się 4 klasy produktów OEKO-TEX:

     • Klasa I: Artykuły dla małych dzieci (do 3 r. ż.) i niemowląt, takie jak pościel, zabawki tekstylne;
     • Klasa II: Produkty przeznaczone do bezpośredniego kontaktu ze skórą, takie jak bielizna osobista, stołowa oraz pościelowa;
     • Klasa III: Materiały nie mające bezpośredniej styczności ze skórą, takie jak wypełnienia poduszek lub kurtek.
     • Klasa IV: Wyroby dekoracyjne takie jak rolety, zasłony i firany.

Każdy z produktów bezwzględnie musi spełniać wymagania klasy, do której przynależy. Tylko w ten sposób możliwe jest uzyskanie certyfikatu. Jego renoma nie pozwala na żadne uchybienia i stale zachęca do zaostrzania procedur, w związku ze stale pojawiającymi się zagrożeniami ze strony materiałów niewiadomego pochodzenia, wytwarzanych w skandalicznych warunkach, mogących powodować uszkodzenia ciała takie jak oparzenia skóry lub innego rodzaju negatywne oddziaływanie.

Co daje certyfikat OEKO-TEX STANDARD 100?

Poddając badaniom dany produkt lub tkaninę, wytwórca dokonuje jednocześnie rzetelnego sprawdzenia tego, czy jego sposób wytwarzania produktów jest bezpieczny i zgodny z założeniami marki. Chcąc stać się zaufaną firmą, cieszącą się uznaniem klientów, warto zadbać o uzyskanie certyfikatu OEKO-TEX. Tak jak zostało wspomniane wcześniej, znacznie podnosi to prestiż firmy, sprawiając, że dana marka staje się bardziej atrakcyjna w oczach potencjalnych klientów i partnerów biznesowych.

Szczególne starania o pozyskanie tego ważnego i cenionego certyfikatu, powinny leżeć w interesie osób, które zajmują się wytwarzaniem odzieży, zabawek i dekoracji dla małych dzieci. Dzięki niemu nie tylko sam produkt, ale również cała marka staje się warta uwagi dla rodziców i opiekunów, jawiąc się jako przedsiębiorstwo stawiające na pierwszym miejscu dobro klientów.

Opisywany certyfikat odróżnia się od pozostałych swoją renomą oraz tym, że na stałe zagościł wśród norm towarów. Na całym świecie kojarzy się jednoznacznie z towarami bezpiecznymi, trwałymi oraz przygotowanymi w taki sposób, by ich użytkowanie przebiegało bez zakłóceń. Co za tym idzie – zwykle są to produkty znacznie chętniej wybierane przez klientów, przynoszące większe zyski przedsiębiorcom.

W jaki sposób można uzyskać certyfikat OEKO-TEX?

Aby rozpocząć procedurę certyfikacyjną, producent musi dostarczyć próbki wszystkich komponentów danego towaru (np. guzika, suwaka lub próbki materiału) do laboratorium jednego z członków OEKO-TEX. Po przeprowadzeniu wnikliwych testów, certyfikat jest przyznawany i podpisywana jest deklaracja zgodności – o ile każdy z elementów danego towaru spełnia wymogi zawarte w normach.

Częścią procedury przyznawania certyfikatu, jest także audyt w danym zakładzie wytwórczym – odbywa się on krótko przed wydaniem certyfikatu. Aby go utrzymać, audyty odbywają się również w późniejszym czasie, minimum co trzy lata.

W celu zweryfikowania zgodności z aktualnymi normami Standard 100 by OEKO-TEX, stowarzyszenie przeprowadza kontrole w co najmniej 25% zakładów, których produkty otrzymały certyfikaty. Mogą to być niezapowiedziane wizyty wraz z pobraniem materiałów do testów. Niestety, nie każdemu udaje się utrzymać wysokie standardy. Informacje o wycofanych certyfikatach również znajdują się na oficjalnej stronie OEKO-TEX.

Chcąc uzyskać certyfikat OEKO-TEX, należy zwrócić się do Instytutu Inżynierii Materiałów Włókienniczych w Łodzi. To jedyny prawny przedstawiciel OEKO-TEX w Polsce.

Wróć do listy wpisów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Darmowa dostawa

do każdego zamówienia

Szybka wysyłka

Wysyłka w ciągu 24h

Bezproblemowe zwroty

Zwrot do 30 dni